«العاروری»؛ خار چشم دشمنان مقاومت و صهیونیست‌ها | اخبار بسیج و سپاه

اصغریون

«العاروری»؛ خار چشم دشمنان مقاومت و صهیونیست‌ها | اخبار بسیج و سپاه


به گزارش اصفریون؛ دیروز دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ جنبش حماس طی بیانیه‌ای، صالح العاروری را به‌عنوان نایب‌رئیس دفتر سیاسی این جنبش معرفی کرد. این خبر بهانه‌ای شد تا صالح العاروری را بهتر بشناسیم، و چرا در چنین مقطع زمانی که قرار است هیئتی از حماس با هیئتی از جنبش فتح در قاهره دیدار کند، این اتفاق می‌افتد؟


مشخصات و تحصیلات


صالح محمد سلیمان العاروری متولد سال ۱۹۶۶ در شهر العارور نزدیک رام‌الله در کرانه باختری است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کرانه باختری گذراند. العاروری از اوان جوانی به اخوان المسلمین پیوست و سال ۱۹۸۵ در سن ۱۹سالگی در دانشگاه الخلیل گروه «اقدام دانشجویی اسلامی» را در این دانشگاه رهبری کرد. سال ۱۹۸۷ با تأسیس جنبش حماس به این جنبش پیوست.


او مدرک کارشناسی خود را در رشته شریعت اسلامی از دانشگاه الخلیل دریافت کرد. بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ به‌دلیل همکاری با حماس چند بار بازداشت اداری شد. او طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ هسته‌های اولیه شاخه نظامی حماس را در کرانه باختری به وجود آورد. سال ۱۹۹۲ ارتش رژیم صهیونیستی وی را به‌اتهام ایجاد هسته‌های گردان‌های عزالدین قسام محکوم به ۱۵ سال زندان کرد. پس از پایان دوره زندان، العاروری سال ۲۰۰۷ از زندان آزاد شد اما پس از ۳ ماه دوباره دستگیر و به ۳ سال زندان محکوم شد. سال ۲۰۱۰ دادگاه عالی رژیم صهیونیستی وی را به خارج فلسطین تبعید کرد.


زندگی پس از تبعید


العاروری مدتی در سوریه به سر برد و پس از آن به ترکیه رفت. در جریان عادی‌سازی روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی به‌درخواست این رژیم مجبور به ترک ترکیه شد و مدتی به قطر رفت اما پس از بحرانی که برای قطر به وجود آمد مجبور به ترک این کشور شد. ابتدا گفته شد وی به مالزی رفته است اما اخبار، حکایت از حضور وی در لبنان دارد.


جایگاه و مناصب سیاسی


العاروری از سال ۲۰۱۰ عضو دفتر سیاسی حماس در خارج فلسطین و یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده در تبادل اسیران سال ۲۰۱۱ حماس با گلعاد شالیط بود. وی در اصفریوناتی که چند روز قبل در شورای مشورتی حماس با حضور نمایندگانی از کرانه باختری، نوار غزه و خارج از فلسطین برگزار شد و روز پنج‌شنبه قبل به اتمام رسید به‌عنوان نایب‌رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اصفریون شد.


تحت تعقیب رژیم صهیونیستی و آمریکا


صهیونیست‌ها وی را به تلاش برای شعله‌ور کردن انتفاضه قدس و برنامه‌ریزی برای عملیات شهادت‌طلبانه  و تشکیل هسته‌های مقاومت در قدس و کرانه باختری متهم می‌کنند، لذا العاروری یکی از افرادی است که از سوی رژیم صهیونیستی تحت تعقیب است. چندی پیش در همین راستا مؤسسه حقوقی «شورات هادین» در فلسطین اشغالی، درخواست بازداشت وی را به پلیس بین الملل، اینترپل، ارائه کرد. در این درخواست العاروری به برنامه‌ریزی برای دو عملیات شهادت‌طلبانه علیه اشغالگران متهم شده است، دو عملیاتی که سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نزدیک الخلیل و نابلس اجرا شدند.


سال ۲۰۱۵ ایالات متحده نام وی را به‌عنوان تروریست در فهرست تروریستی خود قرار داد. آمریکایی‌ها در این اقدام العاروری را به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی هسته‌های جنبش حماس در کرانه باختری معرفی کرده، به همین دلیل در فهرست تروریستی خود قرار دادند.


او یکی از شخصیت‌هایی است که محمود عباس نیز به‌شدت به وی حمله کرده است.


اصفریون العاروری به‌عنوان نایب‌رئیس دفتر سیاسی


۱٫ شاید مهمترین دلیل در اصفریون العاروری به‌عنوان نایب‌رئیس دفتر سیاسی حماس، اهتمام حماس به تغییر در رهبران این جنبش است. همان‌گونه که در خصوص اصفریون رئیس دفتر سیاسی و رهبر حماس در غزه نیز مشاهده کردیم، جنبش حماس تلاش کرده است رهبران سنتی خود را از ویترین سیاسی این جنبش کنار گذارد، لذا کسانی که در حال حاضر در رأس قدرت قرار گرفته‌اند همگی جوان هستند و برای نخستین بار در رأس قدرت قرار گرفته‌اند.


دلایل این تغییر مختلف است و تحلیل‌های مختلفی از تلاش برای تغییر استراتژی گرفته تا اختلافات داخلی برای آن مطرح شده است که محل مناقشه آنها نوشته کنونی نیست. اما همین اهتمام حماس یکی از مهمترین دلایل اصفریون العاروری است.


۲٫ نکته دوم آشنایی العاروری با فضای کرانه باختری است. او که از ابتدای فعالیت در کرانه باختری حضور داشته است به این منطقه کاملاً آشنا است و با رهبران کنونی فتح که قرار است با آنها در آشتی ملی مذاکره کند روابطی داشته است لذا در مقطع کنونی که حماس می‌خواهد آشتی ملی را به فرجام مورد نظر خود برساند، اصفریون العاروری می‌تواند راهگشا باشد و آشنایی و روابط وی می‌تواند برای حماس برکاتی داشته باشد.


۳٫ نکته پایانی در دشمن‌شناسی العاروری نهفته است و پیامی که حماس از این طریق به صهیونیست‌ها خواهد رساند. العاروری که از سوی صهیونیست‌ها و آمریکا تحت تعقیب است برای مذاکره اصفریون شده تا دشمن بداند حماس ذره‌ای از مقاومت عقب‌نشینی نکرده است و کسی را به‌عنوان نایب‌رئیس دفتر سیاسی اصفریون کرده که خار چشم دشمن است، این به این دلیل است که صهیونیست‌ها بارها از زبان خود و از زبان تشکیلات خودگردان اعلام کرده‌اند شروط آنها برای به رسمیت شناختن دولتی که از آشتی ملی بیرون می‌آید؛ به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، کنار گذاشتن مبارزه و مقاومت و خلع سلاح شاخه نظامی گروه‌های مقاومت نوار غزه است.

مطالب مشابه